Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Odanız serin, uykunuz derin olsun

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet’te kaleme aldığı bugünkü yazısında uyku kalitesinin yükseltmenin en önemli belirleyicilerinden birinin de ortamın ısısı olduğuna dikkati çekti.

Müftüoğlu, “Zannedildiğinin aksine ‘ne sıcak bir oda, ne de sımsıcak bir yatak uykuya dost değildir.’ Tersine ‘çok sıcak’ yerine ‘olabildiğince soğuk’ bir odada uykuya dalmak her zaman, her yaşta, herkes için daha derin ve kaliteli bir uykunun garantisi gibidir” dedi.

Müftüoğlu nedenini de şöyle açıkladı:

“Uyku uzmanları, nörologlar, psikologlar, mesela bunların en popülerlerinden biri kabul edilen Uyku uzmanı Dr. Matthew Walker’a göre, uykuya ilişkin ‘ısıl süreçler’ esas olarak vücudumuzun 3 kısmı tarafından gerçekleştiriliyor: Ellerimiz, ayaklarımız ve başımız… O 3 bölge atar-toplar damar kavşakları olarak bilinen ve cilt yüzeyinin hemen altından geçen damarsal organizasyonlar (anastomozlar) bakımından vücudumuzun en zengin yerleridir. “Tıpkı bir çamaşır teline çamaşırları asmak gibi” bu damarlar da dolaşım halindeki kanın ciltte daha geniş bir alana yayılmasını, dolayısıyla dış ortam ısısıyla daha iç içe ve yakın bir temas kurmasını sağlar. Bu nedenle yazının başlığını bile aslında ‘ellerim, ayaklarım ve başım serin, uykum her zamankinden çooook daha derin’ şeklinde değiştirmek de mümkün.

Diğer taraftan yine Dr. Walker’a göre, ‘Vücudumuzun en damarlı kısımlarından biri olan yüzümüze yine damardan çok zengin yüzeylerden biri olan ellerimizi kullanarak su çarpmak gibi uyku öncesi ritüeller geliştirmiş olmamız evrimsel bir tesadüf değildir.’ Dr. Walker, ‘Pek çok insan için ideal yatak odası sıcaklığının standart yatak örtüsü ve uyku giysileri kullanılması durumunda yaklaşık 18.3 derece’ olmasını öneriyor.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x