Kuveyt Türk’ten ‘Gelenekten Gelenler’ sedef-metal-ahşap naht oygu sergisi

Hattat, Sedefkâr ve Ressam Mesut Dikel ve öğrencilerinin sedef-metal-ahşap naht oygu eserlerinin yer aldığı Gelenekten Gelenler sergisi, Kuveyt Türk’ün katkılarıyla İstanbul Üsküdar’da ziyarete açıldı. Türkiye’de ilk kez icazet töreniyle birlikte açılan sergiyi, sanatseverler 19 Kasım 2023 tarihine kadar ziyaret edebilecek. 

“Değerlerimizle büyüyoruz” anlayışıyla hareket ederek kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmaya gayret eden Kuveyt Türk, düzenlediği sergilerle sanatçıların yanında yer almaya devam ediyor. Hattat, Sedefkâr ve Ressam Mesut Dikel ve öğrencilerinin sedef-metal-ahşap naht oygu eserlerinin yer aldığı Gelenekten Gelenler sergisi, Kuveyt Türk’ün katkılarıyla İstanbul Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

Türkiye’de ilk kez icazet töreniyle birlikte gerçekleştirilen serginin açılışına İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, Üsküdar Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer,  Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, naht oygu sanatını Osmanlı’nın son üstatlarından talim eden Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, sanatkâr Mesut Dikel ve öğrencilerinin yanı sıra 300’e yakın sanatsever katıldı.  

 

7 yıl süren eğitimle gelen icazet

Düzenlenen törenle, sanatçı Mesut Dikel’in usta-çırak ilişkisiyle 2016 yılında başlattığı eğitimi başarıyla tamamlayan Abdullah Şanlı, Ahmet Ebubekir Kaba, Aykut Akınal, Batuhan Alpaslan, Dilek Tezcan, Gürsel Demir, Hülya Demirkan, Mesut Eroltekin, Muhammed Hüseyin Subaşıoğlu ve Osman Tavtay’a sedef-metal-ahşap naht oygu alanında, Semanur Yurtman Hisar’a ise tezhip alanında icazeti takdim edildi. Sanatçı Mesut Dikel’in yanı sıra mezun olan 11 öğrencisinin eserlerinin yer aldığı sergiye halen eğitimleri devam eden Hasan Birinci, Hatice Polat, İsmail Tozan, İzzet Tanışman ve Levent Erbaş da eserleriyle iştirak etti. Sergi kapsamında sanatçı Mesut Dikel tarafından sedef yoğunluklu ve üç boyutlu şekilde üretilen Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra eserleri de sanatseverlerin ilgi ve beğenisine sunuldu. 

 

“Geleneğimizi yansıtan ve ilham veren bir sergi”

Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Katılım finans hizmetlerimizin yanı sıra ‘değerlerimizle büyüyoruz’ anlayışını benimseyerek, kadim medeniyetimizi yansıtan eserlerin gelecek kuşaklara ulaştırılması için gayret ediyor, bu kapsamda kalıcı değer üreten kıymetli sanatçılarımızın yanında yer alıyoruz. Çukurova bölgesinde 35 yıldır sanatla iştigal eden hattat ve sedefkâr Mesut Dikel, üstadlar eliyle üstad olmuş örneğine az rastlanan bir kabiliyettir. Mesut Dikel Hocamız, kadim geleneğimizi devam ettiren bir sanatkâr, farklı sanat dallarında eserler üreten bir hezârfen, geleneği devam ettirecek talebeler yetiştirmeye kendini adamış bir üstaddır. Kendisi, hocası Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu gibi yaşayan bir hazinedir. Yılmadan ve usanmadan Adana’dan İstanbul’a 7 yıl boyunca her hafta gelip giderek usta-çırak ilişkisiyle eğitimler veren Mesut Dikel’i ve bugün itibarıyla her biri ustalığa yükselen talebelerini tebrik ediyoruz. Sergilenen eserlerin kültür hayatımıza derinden katkı sunmasını diliyor ve tüm sanatseverleri sergimize davet ediyoruz” dedi.

Sedefin zarafetini, metalin sağlamlığını ve ahşabın doğallığını ortaya koyan 90 eserin yer aldığı sergi 19 Kasım 2023 Pazar gününe kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek. Sergi açılışında sanatçı Sedat Anar, sanatseverlere santur dinletisinde bulundu.

 

Hattat-Sedefkâr-Ressam Mesut Dikel kimdir?

1966 yılında Mersin Erdemli’de doğdu. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Prof. M. Zeki Kuşoğlu Grafik Atölyesinden 1990’da mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yaptı ve emekli oldu. 1997 yılında yılın en başarılı öğretmeni seçildi. 

Resim, illüstrasyon, airbrush, grafik, fotoğraf, hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür, kaligrafi, maden kesme, sedef oygu, naht oygu, kaatı, ağaç oymacılık gibi çok farklı alanlarda sanat eserleri üretti. Son yıllarda çalışmalarını hüsn-i hat ile sedef-metal-ahşap naht oygu sanatları alanında yoğunlaştırdı. 

Eserleri, başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlıklar, belediye ve valilikler olmak üzere ülkemizin güzide kurumlarının yanı sıra 20’ye yakın ülkedeki resmî kurumlar, özel kuruluşlar ve şahısların koleksiyonlarında yer almaktadır. 

Bugüne kadar 400’den fazla karma, 22 grup sergisine iştirak etti. 55 kez kişisel sergi açtı. Sanat çalışmalarını Adana’da kendi sanat evinde sürdürmektedir. Ankara, Samsun, Mersin’de hüsn-i hat ve tezhip dersleri verdi. Halen Adana’na ve İstanbul’da talebelerine çeşitli sanat dallarında dersler vermektedir. Evli olup bir kız evladı babasıdır.  

 

Sedef – Metal – Ahşap Naht Oygu Sanatına Dair

Naht sanatı, genellikle ahşap oygu sanatı olarak bilinmektedir. Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonraki dönemlerde ve Anadolu Selçuklu dönemlerinde ahşap oyma örneklerine rastlanmaktadır.  

Abanoz, ceviz, elma, armut, sedir, gül ağacı, maun, kayın, venge, dişbudak, zeytin, gürgen vb ağaçlar üzerine oyma, kakma, boyama, çatma (kündekari) ve çakma (kafes işi) gibi tekniklerle bezenmiş ahşap örneklerin Selçuklu Dönemi’nde en üst düzeye ulaştığı, günümüze ulaşan eserlerden anlaşılmaktadır.

Osmanlı Devleti zamanında ise ağaç oyma ve metal oyma sanatı en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Başlıca uygulama alanları cami ve türbelerin mihrab ile minberleri, cami ve medreselerde kullanılan rahleler, kapı, pencere, dolap kapakları olmuştur. Evlerde kullanılan çekmece, sandık gibi eşyaların süslemelerini, çeşitli mimari eserlerin iç kısımlarına yazı yazan hattatların yazılarını tahta üzerine tatbik edenler de bu sanatın üstatlarıdır.

Kullanılan malzemeye göre Ahşap Oygu, Metal Oygu, Sedef Oygu olarak isimlendirilmiştir. Son dönemde Sedef-Metal-Ahşap Naht Oygu Sanatı olarak kullanılmaktadır. Bugün, genelde cami tezyin yazılarında ve süslemelerinde kullanıldığı gibi tablo olarak da sunulmaktadır. Günümüzde gündelik eşyalarda, kutu, saat, sehpa, avize, abajur, paravan, pencere, tavan gibi birçok yerde, hülasa tasarıma uygun her alanda kullanılmaktadır.

Sedef-Metal-Ahşap Naht Oygu sanatında, kesimi yapılacak işin özgünlüğü, kesim kalitesi ve işin niteliği, kullanılan malzemenin doğru uygulama alanı, çok farklı malzemeyi birlikte kullanma uyumu, yazı ve desen bilgisi gibi önemli detayların mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. 

Son yıllarda usta-çırak ilişkisi içinde Sedef-Metal-Ahşap Oygu Naht sanatının öğrenilmesi, geliştirilmesi ve nihayetinde eşsiz eserlerin ortaya çıkması, bu sanat dalının değerini bulması ve geleceği bakamından sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.  

 

Kuveyt Türk Hakkında

Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulmuştur. Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin şekilde tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. Altın bankacılığı alanında adım atan ilk katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, ayrıca dünyada ve Türkiye’de ilk sürdürülebilir sukuk işlemini gerçekleştirmiştir. Son 6 yıldır Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülüne layık görülen Kuveyt Türk, 2021’de de ilk sırada Avrupa’nın En İyi İşvereni seçildi. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 441 şubesiyle ve dijital kanallarıyla müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmiş, insani yardım kampanyalarına destekte bulunmuş, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserler ortaya koymuştur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x