Diyarbakır’da Öcalan eylemine engelleme

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1999 şubatında Türkiye’ye getirilmesinden önce, 1998 yılında Suriye’den çıktığı tarih olan 9 Ekim’in yıldönümünde Diyarbakır’da yapılmak istenen eyleme izin verilmedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ile Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme, Siirt, Şırnak, Van, Erzurum, Urfa, Hakkari, Mardin’den de katılım oldu.

Bağlar ilçesine bağlı Dörtyol’da toplanan kitleye Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Adalet Kaya, Serhat Eren ve Halide Türkoğlu da eşlik etti. Koşuyolu’na yürümek isteyen kitlenin önü polisler tarafından kesildi.

Koşuyolu’nda toplananlar da ablukaya alındı. Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin ve milletvekili Ceylan Akça’nın da yer aldığı kitleye, polislerce eyleme izin verilmeyeceği belirtildi. Polisler, valiliğinin eylem etkinlik yasağını gerekçe gösterdi. Koşuyolu Parkı’nda toplanan kitle ayrı ayrı yerlerde ablukaya alınırken, kitle polis ablukasında “Bijî serok Apo”, “Bê serok jiyan nabe” sloganları attı.

Ara sokaklarda yapılan eyleme polis müdahale ederken, yaşlı bir kadın “slogan attığı” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Öte yandan Bismil ilçesinden Koşuyolu’na gelmek isteyen kitlenin araçları ilçe çıkışında durduruldu. Polisler, valiliğin eylem etkinlik yasağını gerekçe göstererek, partililerin Diyarbakır’a gelişini engelledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x