Çiğdem Mater, Kutsal Motor’a ‘Sinemada Hapishane’yi yazdı

Gezi Parkı Davası’nda Osman Kavala’nın müebbet hapis cezasının yanı sıra Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’le birlikte haklarında verilen 18 yıl hapis cezası onanan Çiğdem Mater, sinema üzerine içerik üreten ‘Kutsal Motor’ YouTube kanalı için bir metin hazırladı. Mater’in metnine, Türkiye ve dünya sinemasından hapishane sahneleri eşlik ederken, metni Ece Dizdar seslendirdi.

Gizem Bayıksel’in kurguladığı videonun müziklerini ise Kaan Karsan hazırladı.

Kutsal Motor ekibi, videoyu şu ifadelerle duyurdu:

“Yapımcı Çiğdem Mater, hayata geçirmediği bir belgesel fikrinden dolayı ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçuyla yargılandığı Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezası aldı.

Kendisinden bu program için bir şeyler yazmasını istediğimizde önceki programları izlememişti ve maalesef izleme imkanı da yoktu. Ve yaşadıkları üzerinden sinemada hapishaneleri yazısı bir süre sonra bize ulaştı.

Not: Çiğdem Mater, bu videonun metnini Yargıtay tarafından cezası onanmadan önce kaleme almıştı.”

Mater’in sözlerine kurgulanmış video şu sözlerle başlıyor:

“Kendimce küçük bir oyun oynuyorum. Hiç izlemediğim, nasıl yapıldığını, kime ne anlattığı konusunda hiçbir fikrim olmayan bir programa, kendimce içerik yaratıyorum. Birkaç ipucum var, programda neler olduğuna dair ve Kutsal Motor ekibine güvenim.

O yüzden bence bu oyunu oynayabilirim, sizi de oyunuma ortak edebilirim. Evet, Sinemada Hapishane, çok yaratıcıyım değil mi? Hiç akla gelmeyecek bir konu seçtim, evet. Tebriği hak ediyorum…” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x