Apple iOS 18 ile tarihindeki en büyük güncellemeye hazırlanıyor

iPhone 15 satışlarındaki düşüşten sonra Apple harekete geçmiş görünüyor ve şirket tarihindeki en büyük iOS güncellemesini yayınlayacağı bildiriliyor. Bu güncellemenin iPhone için yeni yapay zekâ destekli özellikler içermesi bekleniyor.

Apple henüz yeni iOS 18 sistemine nelerin dahil edileceğini resmi olarak onaylamasa da teknoloji dünyasının önemli isimlerinden biri olan Bloomberg’den Mark Gurman, yaklaşmakta olan işletim sisteminin iddialı ve ilgi çekici olduğunu bildirdi.

YAPAY ZEKÂ ODAKLI GÜNCELLEMELER

Tahmin edilen yazılım güncellemelerinden bazıları arasında gelişmiş yapay zekâ tarafından desteklendiği söylenen “Siri” ve “Mesajlar” uygulamalarının revize edilmiş sürümlerinin olduğu konuşuluyor. Güncellemenin, daha akıllı ve doğru yanıtlar vermek için AI ve LLM’leri kullanan revize edilmiş bir Siri sürümünü içermesi bekleniyor.

Mesaj uygulaması aynı zamanda soruları anlama ve cümleleri otomatik tamamlama gibi yeni özellikleri de içerecek.

Apple Music’de de yeni gelişmeler yaşanacak; iOS 17 ile Spotify gibi ortak çalma listelerine de olanak tanıyan yeni bir tasarıma sahip olan uygulama, iOS 18 ile kullanıcılara öneri şarkı listeleri oluşturmak için yapay zekâ kullanılarak otomatik çalma listeleri oluşturması bekleniyor.

GELİŞTİRİCİLER İÇİN KOLAYLIK

Ayrıca teknoloji, kullanıcıların uygulamaları geliştirmesine, test etmesine olanak tanıyan Xcode’a da eklenebilecek ve böylece geliştiriciler yeni uygulamaları daha hızlı yazabilecek.

Gurman, “Bana yeni işletim sisteminin şirket tarihindeki en büyük olmasa da en büyük iOS güncellemelerinden biri olarak görüldüğü söylendi. Bu bilgiyle Apple’ın haziran ayındaki geliştirici konferansı oldukça heyecan verici olacak” dedi.

Yeniden tasarlanan işletim sisteminin, Apple’ın iPhone 15 satışlarındaki yüzde dörtlük düşüş için aldığı bir aksiyon olduğu düşünülüyor.

RAKİPLERİNE YETİŞEBİLECEK Mİ?

Apple, şimdiye kadar yapay zekâ konusunda oldukça geri planda durdu. ChatGPT’nin domine ettiği alanda Microsoft ve Google gibi rakiplerinin karşısında oldukça zayıf kaldı. Haliyle işletim sistemindeki yapay zekâ odaklı güncellemeler, bu alanda ilerleyen diğer şirketlerin karşısında iki yıl gibi uzun bir süre sonra alınmış geç hamleler olarak yorumlanıyor.

Gurman da “Apple için bu oldukça büyük bir eksiklik. Uzun lafın kısası: Apple yapay zekâ konusunda çok geride ve kendisini tüketici teknolojisinde en büyük yenilikçi olarak gören bir şirket için bu büyük bir risk” diyerek bu duruma dikkat çekiyor.

KENDİ YAPAY ZEKÂ SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Ancak Apple’ın ‘Ajax’ olarak da bilinen bir ‘Apple GPT’ yapay zeka botu üzerinde çalıştığına dair spekülasyonlar var.

Geçen yıl Apple CEO’su Tim Cook, bir konferans görüşmesinde hâlâ çözülmesi gereken bir takım konuların bulunduğunu belirterek, Apple’ın gelecekte ürünlerine yapay zekâyı ekleyeceğini ancak bunu çok düşünceli bir şekilde yapacağını söylemişti.

Apple, iOS 18 güncellemesinin beta sürümünü temmuz ayında yayınlayacak ve genel sürümü Eylül 2024’te yayınlanacak. Şimdiden tartışmalara konu olan sürümün tanıtımının ise haziran ayında gerçekleşecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda sunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x