Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletine bağlı Mölln kentinde 23 Kasım 1992’de aşırı sağcılar tarafından kundaklanan evde yaşamını yitiren 3 Türk vatandaşı unutulmadı

PD Özel Haber

MÖLLN KURBANLARI UNUTULMADI
Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletine bağlı Mölln kentinde 23 Kasım 1992’de aşırı sağcılar tarafından kundaklanan evde yaşamını yitiren 3 Türk vatandaşı Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz için dün bir anma töreni düzenlendi.

AİLESİ VE ÇOK SAYIDA MÖLLNLÜ KATILDI

31 yıl önceki katliamın anmasına aile fertlerini kaybeden Arslan ailesi, Mölln Belediye Başkanı Ingo Schaeper, Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara ve çok sayıda Möllnlü katıldı.

Hamburg Başkonsolosu Kara, korkunç saldırının üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen acının hala taze olduğunu belirtti.

Saldırının Almanya’daki diğer ırkçı saldırılar gibi hafızalarda yerini koruduğunu vurgulayan Kara, “Toplumumuzda derin yaralar açan bu gibi elim hadiselerin unutulmaması ve unutturulmaması, benzeri saldırıların gelecekte yaşanmaması için son derece önemlidir ve hepimizin asli sorumluluğudur.” dedi.

YÜREĞİMDE KARA TAŞ

Kundaklanan evde yaşamını yitiren Bahide Arslan’ın oğlu Faruk Arslan da yaptığı konuşmada 31 yıl önceki gibi acısının hala taze olduğunu belirterek, ” Yüreğinde kara bir taş taşıyorum” dedi.

MEZARLARINI ZİYARETE GİDECEĞİM

Anma etkinliğinde söz alan, 23 Kasım gecesinde ambulans şoförlüğü yapan Peter Kelm de olaydan sonra yaşadığı travmayı atlamadığı için uzun yıllar psikolojik destek almak durumunda kaldığını anlattı.

Olay gecesi ilk önce yanan evde hamile bir kadını kurtardıklarını ifade eden Kelm, ancak ikinci eve de yangın için gittiklerinde Mölln’de neler olduğunu kendilerine sormaya başladıklarını söyledi. Kelm, Bahide Arslan’ın kendi hayatı pahasına torunu İbrahim’i ıslak battaniyeye sararak kurtarılmasına vesile olduğunu da anlattı.

HAYATIMDA YAŞADIĞIM EN BÜYÜK OLAYDI
Gelecek yıl mart ayında Samsun’a gideceğini belirten Kelm, “Kundaklama benim hayatımda yaşadığım en büyük olaydı. Hayatını kaybedenlerin mezarlarına giderek onlarla sonunda vedalaşabileceğim.” ifadelerini kullandı.

MÖLLN’DE NE OLMUŞTU

Mölln’de 23 Kasım 1992’de kundaklanan evde 10 yaşındaki Yeliz Arslan, 14 yaşındaki Ayşe Yılmaz ve 51 yaşındaki Bahide Arslan yaşamını yitirmişti.

Saldırıyı gerçekleştiren iki Neonazi, ömür boyu hapis cezası almalarına rağmen 15 yıl cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakılmışlardı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x