Tehlike artarken müjde duyuruldu! 50 ilde görülecek

İstanbul’u destekleyen 10 baraj kaygılandırdı! İşte son durum

Tarihin en kurak kış aylarını geride bıraktığımız bu günlerde yağışlar için ilkbahar umudumuz oldu. Meteorolojiden gelen yağmur haberleri de merak edilmeye başlandı. 

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

Hafta sonu da Türkiye güneşli ve yağmurlu olmak üzere doğu batı olarak ikiye ayrılacak. Batı’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkarken doğuda ise yağmur etkisini hissettirecek.

Yağışların; öğle saatlerinde Diyarbakır, akşam ve gece saatlerinde Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Pazar günü itibariyle İstanbul başta olmak üzere batı kesimlerde de yer yer yağmur geçişlerinin görülmesi bekleniyor. 

Deprem bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağışın etkili olması beklenirken sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

YAĞIŞ MİKTARI TAHMİNİ

SON 22 YILDA BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’de son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayının yaşandığını belirterek, “İlkbaharda beklenen soğuklar ve yağışı almadığımız takdirde; yaz aylarında bizi daha önemli kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal üretim, verim ve kalite sıkıntısı bekliyor” dedi.

İSTANBUL’DA ALARM DURUMU

İstanbul’da yağışlarının mevsim normallerinin altında kalması barajları da etkiledi. Kentin barajlarındaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesinde seyrediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir