Konya’da ‘çöp ev’de bulunan 1,5 yaşındaki bebek tedavi altına alındı

Konya’da uzun süre çocuk ağlama sesi duyan apartman sakinleri teras katta oturan komşuları Fatma G.‘nin kızı 1,5 yaşındaki A. evde yalnız buldu. Her odası çöplerle dolu evde bulunan bebek, hastanede tedavi altına alınırken anne hakkında, “aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali” suçundan soruşturma başlatıldı. 

Selçuklu ilçesinde bir apartmanda meydana gelen olayda, apartman sakinleri, Fatma G.’nin oturduğu teras kattaki daireden çocuk ağlama sesi duymaları üzerine, boş olan yan dairenin duvarından atlayıp açık olan balkon kapısından içeri giren komşuları,  her odası çöplerle dolu evin yatak bebeği yerde yatarken buldu. Komşular, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Bebek, ihbarla çağrılan ambulansla Konya Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Anne hakkında soruşturma başlatıldı

Tedaviye alınan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. O sırada yakındaki bir pansiyonda sevgilisinin yanında olduğu öne sürülen Fatma G., polis tarafından gözaltına aldı. İfadesinin ardından serbest bırakılan Fatma G. hakkında “aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali” suçundan soruşturma başlatıldı.

Koruma altına alınacak

Serbest bırakılan G.’nin hastanede tedavisi devam eden bebeğin yanında refakatçi olduğu ve tedavisinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınacağı öğrenildi.

“Terasa çıkıp, duvarı atlamak zorunda kaldık”

Bebeği bulan komşulardan Özlem Üçel, Fatma G.’nin yaklaşık üç yıldır teras kattaki dairede oturduğunu belirtti. Dün ağlama sesi duymaları üzerine bina sakinleriyle birlikte teras katına çıktıklarını anlatan Üçel, şunları aktardı:

“Fatma G. en üst katta oturuyor. Komşularımla iftar yemeği yediğimiz sırada çocuk ağlama sesi duymaya başladık. Onlarda ses duyduğunu ve Fatma G.’nin oturduğu binayı kontrol etmemizi söyledi. Biz Fatma G.’yi telefonla aradık, açmadı. Mesaj atmayı denedik.  Sonra yine ulaşamayınca en son kendi kapısını ‘haneye tecavüz’ suçu sayılacağı için açmadık. Yan daireden terasa çıkıp, duvarı atlamak zorunda kaldık. Balkon kapısı açıktı. Hani içeriye girmemize bence gerek bile yoktu. Çünkü her yer çöptü. Sonrasında biz içeriye girer girmez çocuğu gördük. Sağlık ekiplerini aradık. Bence iki haftadır öyle olduğunu söylüyor, ama iki haftalık bir mesele değil o yukarısı.”  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir