Görmeyen Yoktur! Dünyanın En Ünlü Manzarası Olan Windows XP Masaüstü Fotoğrafının Enteresan Hikayesi

Eğer 2000’li yıllarda internet kullanmış olan nesildenseniz Windows XP dendiği an o meşhur yeşil-mavi masaüstü fotoğrafı aklınızda canlanır. Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en ünlü manzarası olan Windows XP’nin masaüstü fotoğrafı, tahminen 1 milyardan fazla insan tarafından görüntülendi. Peki bu manzarayı kim, nerede, ne zaman çekti? 

İşte hepimizin bildiği o manzaranın hikayesi ve son hâli! ?

2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP, bir neslin hayatını adeta değiştirdi desek yalan olmaz… İnternet çağının en çok bilinen, en çok kullanılan bu işletim sistemi sürümünün akıllara kazınan duvar kağıdını da görmeyen yoktur!

Hem teknoloji hem de sanat dünyasının en çok görüntülenen bu ünlü manzarası, Windows XP’nin default olarak gelen masaüstü arka planıydı. 

Peki bu fotoğrafı kim, nerede, ne zaman çekti? Buyurun!

Takvimler 1998 senesini gösterirken fotoğrafçı Charles O’Rear, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Sonoma ilçesinde kız arkadaşı ile beraber araba yolculuğu yapıyordu.

121 numaralı otobanda arabasının penceresinden dışarıya baktığı sırada gözleri manzaraya takıldı: Ocak ayında etrafı saran kış yağmurlarının ardından çimler yeşilin parlak tonu ile pürüzsüz hale gelmişti.

National Geographic ve Los Angeles Times gibi büyük medya isimleriyle çalışmış başarılı bir fotoğrafçı olan O’Rear, aslında tatil yapması gereken Cuma gününde karşısına çıkan bu manzaranın fotoğrafını çekmeden edemedi!

O’Rear, o meşhur görüntüyü Mimiya markasının RZ67 isimli orta format kamerası ve Fujifilm filmi ile çekti.

Eserini ilk olarak “Bucolic Green Hills” (Pastoral Yeşil Tepeler) olarak isimlendiren O’Rear, bu fotoğrafı Bill Gates’in kurduğu stok görsel şirketi olan Corvus’a sattı.

Birkaç sene sonra çektiği stok fotoğrafın, Microsoft’un piyasaya sürülecek olan yeni sürümü için yürüttüğü 200 milyon dolarlık reklam kampanyasının yıldızı olarak kullanılma teklifini aldı!

Microsoft’un reklam ekibi, Windows 95’te kullandıkları görsellere kıyasla daha ‘temel’ bir fotoğraf aradıklarını, yeşil çimler ile mavi gökyüzünün reklam planı ile harika bir şekilde uyum sağladığını açıkladılar.

Bu arada fotoğrafın ismi “Bliss” (Mutluluk) olarak değiştirildi.

Peki O’Rear bu görselden ne kadar kazandı dersiniz? Fotoğrafın satıldığı meblağa, sanatçının imzalamış olduğu gizlilik sözleşmesi nedeniyle hiç açıklanmadı!

Ancak şöyle açıklayalım: Şimdiye kadar meşhur Bill Clinton ve Monica Lewinsky fotoğrafının ardından tek bir fotoğraf için yaşayan bir sanatçıya verilen ikinci en yüksek meblağaya satıldığı biliniyor… Gerisini siz düşünün!

Windows XP’nin piyasaya sürülmesinin arından ünlenmeye başlayan fotoğrafın nerede, ne zaman çekildiği birkaç sene boyunca gizem konusuydu. Ortaya İsviçre, Yeni Zelanda, İrlanda gibi birçok makul fikir atıldı.

Çoğu insan bu fotoğrafın photoshop ile oynanmış olduğu kanısına vardı. Ancak O’Rear’ın açıklamalarına göre Corvus’un yaptığı birkaç oynama dışında fotoğrafta hiçbir edit yok!

Zaman içinde fotoğrafın çekildiği o tepede yeniden çim dikimleri gerçekleşti. Aşağıda gördüğünüz Goldin+Seneby’ın 2006 yılında çektiği fotoğraf; Windows XP manzarasının geldiği hali gösterdiği için epey gündeme gelmişti.

Bu kez yemyeşil çimler yok; gökyüzü ise yağmur bulutlarıyla kaplı. Oldlar bu fotoğrafı çok iyi hatırlar…

Tahminlere göre en az 1 milyar insanın görüntülediği bilinen dünyanın en ünlü manzarasının hikayesi bu şekildeydi; tepe ise günümüzde ise böyle görünüyor!

Yanıtı şimdiden biliyoruz ancak yine de sormuş olalım; bu manzarayı daha önce hiç görmeyen var mı? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir