Erdoğan’dan İzmir’de yerel seçim mesajı: Çantada keklik görenlerin işi bundan sonra daha zor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiğli Havaalanı’nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Buradan tüm İzmir’i, İzmirli kardeşlerimin her birini özellikle İzmir’in çalışkan, vizyoner ve vefalı gençlerini sevgiyle selamlıyorum. Neşet Ertaş bakınız İzmir’i nasıl anlatıyor;

Gezdim tüm dünyayı, gördüm güzel İzmir sana geldim. Benim şirin güzel yurdum güzel İzmir sana geldim. Gönüllere ışık saçan unutamaz görüp geçen gariplere kucak açan güzel İzmir sana geldim.

“HER BİRİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Biz de Hindistan’dan ABD’ye dünyanın dört bir yanında ülkemizi temsil ettikten sonra İzmir’e geldik. İzmirli gençlerimizle kucaklaşmaya geldik. Milli teknolojimizin hamlesi sembolü TEKNOFEST vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Her birinize sevginiz, aşkınız ve dayanışmanız için teşekkür ediyorum. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivaline hepiniz hoşgeldiniz.

Bizleri aydınlık yarınlarımızın tçeminatı olan siz gençlerimizle buluşturan tüm kurumlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfını, sponsorlarımızı ve iştirakçilerimizi, güvenlik görevlisinden gönüllülerimize programa katkı veren herkesi tebrik ediyorum.

Tüm İzmir’i davet ediyorum. Gelin dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivalini tecrübe etme fırsatını kaçırmayın. Çocuklarınızın, torunlarınızın elinden tutun. İmkanı olmayana gerekirse yardım edin, destek olun. Ama bir yolunu bulup, fırsat oluşturup Çiğli Havaüssü’ne gelerek buradaki gayreti, başarıyı mutlaka yerinde görün.

İSTANBUL KENDİ REKORUNU KIRDI

Bu sene Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın heyecanı içindeyiz. Tarihimizin bu dönüm noktasını anlamına ve önemine uygun bir şekilde kutlamanın gayretindeyiz. Geniş bir alana yayılan çeşitli etkinliklerle cumhuriyetimizin bir asırlık serencamını gençlerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. TEKNOFEST de bunlardan birisidir. TEKNOFEST coşkusundan TEKNOFEST’in şu muhteşem atmosferinden mümkün olduğu kadar fazla sayıda gencimizi istifade ettirelim istiyoruz. Bu amaçla tek bir il yerine TEKNOFEST’i üç ilimizde tertipleyelim dedik. 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen TEKNOFEST İstanbul 2 milyon 247 bin ziyaretçi ile kendi rekorunu kırmıştır.

ANKARA’DA 943 BİN ZİYARETÇİ

Türkiye’nin savunma sanayii hamlelerinin siyasi sebeplerle hedef alındığı bir dönemde 2 milyonu aşkın gencimiz TEKNOFEST’e sahip çıktı. Festivalimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ankara’nın misafiri oldu. TEKNOFEST Ankara’da çoğu genç 943 bin ziyaretçiyi ağırladık. Tam 4 gün boyunca Ankaralı gençlerimiz gerçek manada bir teknoloji şöleni yaşadı. Bugün de TEKNOFEST 2023’ün son durağı olan güzel İzmir’deyiz. TEKNOFEST’in şehrimize, ülkemize, milletimize bilhassa siz sevgili gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. İzmirli kardeşlerime bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

İZMİRLİ GENÇLERİN TEKNOFEST’E İLGİSİ YOĞUN

Diğer tüm illerimiz gibi maşallah İzmirli gençlerimiz de TEKNOFEST’e çok yoğun ilgi gösteriyor. Her yaş gurubundan her kesimden insanımızın Çiğli Hava Üssü’ne gelerek şu gurur tablosuna şahitlik ettiğini memnuniyetle görüyoruz. Teknolojiye meraklı buradaki evlatlarımızın mutluluğunu, sevincini, coşkusunu gördükçe ülkemiz adına umutlarımız da katlanıyor. Şu ana kadar 330 bin ziyaretçiyi ağırlayan festivalin her açıdan İzmir’e ve cumhuriyetimizin 100. yılına layık bir etkinlik olacağına inanıyorum. İzmirli gençlerimizle birlikte çevre şehirlerimizde yaşayan kardeşlerimizi de bu göz kamaştırıcı teknoloji şölenine davet ediyorum.

‘Yapamazsınız’ diyenlere inat, ‘Yaparız’ diyen, imkansız görülen nice hayali gerçeğe dönüştüren, başarı hikayesi yazan TEKNOFEST gençliğine teşekkür ediyorum. TEKNOFEST gençliğinin ayak seslerini içimizdeki gafiller duymasa da tüm dünya biliyor, duyuyor.

İZMİRLİLERE TEKNOFEST DAVETİ

Gelin dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalini tecrübe etme fırsatını kaçırmayın. Arkadaşlarınızla organize olun, çocuklarınızın, torunlarınızın elinden tutun. Teknolojiye ilgi duyan tanıdıklarınızı teşvik edin. İmkanı olmayana gerekirse yardım edin, destek olun. Ama bir yolunu bulup, bir fırsat oluşturup Çiğli Hava Üssü’ne gelerek buradaki vizyonu, ufku, gayreti ve başarıyı mutlaka yerinde görün.

İzmirli kardeşlerimizi davet ederken elbette şehrimizin yeni veya eski milletvekillerini de unutmuyoruz. İleri teknoloji ülkemiz yerine on bin kilometre uzakta arayanları da buraya davet ediyoruz. Bitip tükenmeyen koltuk kavgalarına yalnızca bir günlük TEKNOFEST molası vermeleri kendileri adına büyük kazanç olacaktır.

“BURADA ZORLUKLAR KARŞISINDA YIKILMAYAN GÜÇLÜ BİR İRADE VAR”

Bugün burada sadece milli teknoloji hamlemizin hepsi gurur kaynağımız olan ürünlerini görmüyoruz. Aynı zamanda büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye’nin yükselişine de şahit oluyoruz. Çiğli Hava Üssü’nde Kızılelma, Akıncı, Anka, Hürjet, TB2, TB3, Gökbey, Atak ile birlikte mücadele var, gayret var, sabır, azim, cesaret var. Burada zorluklar karşısında yıkılmayan güçlü bir irade var. Burada her türlü engele rağmen başarmaya sevdalı yürekler var. Burada hayallerine giden yolda hiçbir engel tanımayan karşımda görüyorum gençler var. Burada ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan Türk milleti var. Burada Türkiye Yüzyılı’nın mahsun ve mazlum gönülleri aydınlatan ışığı var. Merhum Abdurrahim Karakoç ne güzel söylemiş, İzmir’in sağından Van’ın solundan Erzurum, Edirne, Hatay yolundan kapı kapı tekmil Anadolu’ndan bir sabah gelecek kardan aydınlık.

“SİZLER TÜRKİYE’NİN MÜREFFEH VE PARLAK GELECEĞİSİNİZ”

Burada on yıllardır hasretle beklediğimiz kardan aydınlığın muştusu var. Rabbime bizlere bugünleri görmeyi nasip ettiği için hamd ediyorum. Yapamazsın diyenlere inat biz yaparız diyen, imkansız görünen nice hayali kısa sürede gerçeğe dönüştüren bu milletin inandığında ve çalıştığında neleri başarabileceğini gösteren hasılı fikir, yürek ve alın teri ile büyük bir başarı hikayesi yazan TEKNOFEST gençliğine teşekkür ediyorum. Sizler Türkiye’nin müreffeh ve parlak geleceğisiniz. Sizler canları pahasına bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan aziz şehitlerimizin kabul olmuş duasısınız. Sizler asrımızın Cezeri’si, Harezmi’si, İbn-i Sina’sı, Mimar Sinan’ı, Ali Kuşcu’su, Hazerfen Çelebi’si, Katip Çelebi’siniz. Sizler Nuri Demirağ’ların, Vecihi Hürkuş’ların, Şakir Zümre’lerin, Nuri Killigil’lerin idealini gerçekleştirecek nesilsiniz. Millete sevdalı bu vizyonerlerin engellere rağmen başlattıkları hamleyi inşallah sizler omuzlayacak, hak ettiği yere inşallah siz taşıyacaksınız.

NECİP FAZIL’IN MISRALARIYLA SESLENDİ

Kendi öz yurdunda parya muamelesi gören milletimizi elinden tutup ayağa kaldıracak kuşak yine sizlersiniz. Ömrünü ülkesi ve milletine hizmete adamış bir siyasetçi olarak sizin parıldayan gözlerinizle yarının güçlü Türkiye’sini görüyorum. Sizlere üstad Necip Fazıl’ın şu eşsiz mısraları ile seslenmek istiyorum. Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es.

AZERBAYCAN’IN KARABAĞ ZAFERİ

Açtığımız gedikten gümbür gümbür gelen TEKNOFEST gençliğinin ayak seslerini içimizdeki gafiller duymasa da tüm dünya duyuyor, biliyor. Sizlerin başarıları milletimizle birlikte Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Türkistan’a gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize de cesaret aşılıyor. Yaklaşık 30 yıllık işgalin ardından özgürlüğüne kavuşan Karabağ’da 30 sene sonra evlerine dönen muhacirler sizin için dua ediyor. Rabbim hiç birinizin ayağına taş değdirmesin diyorum.

“VERDİĞİMİZ MÜCADELELERİN AMACI SİZE DAHA GÜÇLÜ, DAHA İTİBARLI, DAHA YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE TESLİM ETMEK İÇİNDİR”

Biz 40 yılı aşkın süredir siyasetin içindeyiz. Hayatımız boyunca Türkiye’ye hizmet etmenin, eser kazandırmanın, ülkemizin önündeki taşları, mayınları temizlemenin mücadelesini verdik. Siyaset yolculuğumuzun tüm safhalarında hep gençlerle beraber yürüdük. Gençlerin yoldaşı, yol arkadaşı olmaktan daima bahtiyarlık duydum. Hangi görüşe, kökene, hayat tarzına sahip olursa olsun bu ülkenin gençleri ile her zaman iftihar ettim. Hiç kimseyi yaşam biçimi, kılık kıyafeti, inancı, kimliği dolayısıyla ötekileştirmedik. Sizi harf oyunlarıyla ideolojik at gözlükleriyle tanımlamaya çalışanlara asla prim vermedik. Dayatmacı, baskıcı, yasakçı değil tüm vatandaşlarımızla birlikte gençlerimizin özgürlükçü alanlarını genişletenlerden olduk. Bugün de aynı bakış açısı ile hareket ediyoruz. Ne yapıyorsak sizin için, sizin istikbaliniz için yapıyoruz. İçeride ve dışarıda bitirdiğimiz ve verdiğimiz bütün mücadelelerin amacı size daha güçlü, daha itibarlı, daha yaşanabilir bir Türkiye teslim etmek içindir.

Biz artık sizin zamanınızın misafirleriyiz. bizden öncekilerin bedel ödeyerek bizlere bıraktığı emaneti Allah’a hamdolsun 40 yıldır onurla, vakarla taşıdık ve bugünlere getirdik. İşte bugün burada gördüğümüz gibi Türkiye’yi savunma sanayii başta olmak üzere her alanda başarıdan başarıya koşturduk.

GENÇLERE MÜJDE

Son Kabine toplantımızda gençlerimize yeni müjdeler verdik. Üniversiteli gençlerimize seçimde vadettiğimiz cep telefonu ve bilgisayar desteği ile ücretsiz 10 GB’lık internet sözümüzü tutuyoruz. Aile ve Gençlik Bankası ile ilgili kanun teklifini de Cumhur İttifakı olarak yakında Meclis’e sunuyoruz. İlk etapta deprem bölgesinde pilot projeleri hayata geçireceğiz. Başkaları ne yaparsa yapsın, hangi ihtirasla peşinde koşarsa koşsun, biz sizin için koşturmaya devam edeceğiz.

Seçim döneminde gençlerim ‘Demokrat Dede’ maskesi takanların, söz konusu koltukları olunca nasıl faşizan hale geldiklerini görüyoruz. Birbirlerine nasıl yalan söylediklerini takip ediyoruz. Bu utanç sahnelerine rağmen biz siyasette güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu asla bozmayacağız.

TESLA’YA YATIRIM ÇAĞRISI

Ulusal yapay zeka stratejimizi 2021 yılında yayınladık. Dijital teknoloji araçlarını yaygınlaştırıyoruz. TOGG’un üretimi aratarak devam ediyor. Geçen haftaki ABD ziyaretimizde Tesla’yı da ülkemizde üretim yapmaya devam ettik. KIZILELMA’nın envantere girmesiyle bu alanda çığır açıyoruz. AKINCI, TİHA’larla hava araçlarındaki hakimiyetimizi geliştirdik.

YEREL SEÇİM MESAJI

31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerinde bu kazanımları daha da ileriye taşıyacağız. İzmir başta olmak üzere fetret devri yaşayan şehirlerimizi tekrar hak ettikleri hizmetle buluşmasını sağlayacağız. İzmirli’nin iradesini çantada keklik görenlerin işi bundan sonra daha zor. İstismar siyaseti ile gemisini yürütenlere hep birlikte yeter diyeceğiz. İzmir’i gerçek belediyecilikle tanıştırmakta kararlıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x