Dünyanın gözü Ankara’da… ABD basınından çarpıcı analiz! Muhalefet fırsatı kaçırdı mı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yaptığı sert açıklama ile muhalefet cephesinde meydana gelen çatlak Türkiye’de olduğu kadar Dünya basınında da kendine geniş yer bulmaya devam ediyor.

Yaptığı açıklama ile masayı terk eden Akşener bugün gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından masaya geri döndü.

Akşener’in kararı ile Dünya basını gözünü bir kez daha Ankara’ya çevirdi.

Uluslararası haber ajansı AP bu gelişmeyi ‘Türk partileri Erdoğan’a karşı ittifakı kurtarmak için acele ediyor’ başlığı ile abonelerine servis etti.

‘KARGAŞA İÇİNDE KALAN İTTİFAKI KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR’

AP haberinde şu ifadelere yer verdi;

‘Muhalefet siyasileri Pazartesi günü, Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a meydan okuyacak adayın belirlenmesi konusundaki anlaşmazlığın ardından kargaşa içinde kalan bir ittifakı kurtarmaya çalışıyor.’

Washington Post, haberinde İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Akşener ile görüştüğü bilgisine yer verdi.

ABD merkezli gazete Akşener’in CHP’de 13 yıldır seçim kazanamayan Kılıçdaroğlu yerine belediye başkanlarından birini desteklediği vurgulandı.

Voice of America /Amerika’nın Sesi) ‘İYİ Parti Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarına Başkan Yardımcılığı İstiyor’ dedi.

Haberde Akşener’in bu teklifinin kabul edilmesinin muhalefet bloğunu yeniden bir araya gelmesini sağlayabileceğinin altı çizildi.

Yunan Kathimerini gazetesi Ankara’daki gelişmeyi ‘Türk muhalefeti bloğu yeniden birleştirebilecek anlaşmayı kabul etti’ başlığı ile okurlarına sundu.

Haberde CHP’li üst düzey bir yetkilinin İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapmaları yönündeki teklifin kabul edildiğini bilgisini paylaştığı belirtildi.

‘MUHALEFET FIRSATI KAÇIRDI’

ABC News haberinde Maplecroft’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Analisti Hamish Kinnear’ın şu yoruma yer verdi;

‘Muhalefet ittifakının zamanı daralıyor ve Şubat ayındaki yıkıcı depremin ardından Erdoğan’a karşı muhalefeti pekiştirmek için altın bir fırsatı şimdiden kaçırdılar.’

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir