Citi’den petrol öngörüsü

Petrol üçüncü çeyrekte ortalama yüzde 28 oranında değer kazandı. Ancak Citi’deki analistler, ham petrolün bu yüksek seviyelerde kalmasını beklemeyin diyor.

Pazartesi günü ABD ham petrolü yüzde 2’den fazla düşüşle varil başına 88,82 dolardan işlem gördü. Brent vadeli işlemleri varil başına 90,71 dolardan kapandı.

Citi’nin küresel emtia araştırma başkanı Ed Morse, dördüncü çeyrek görünüm notunda, “Petrol konusunda düşüş yönlü bir görüşümüz var ve Brent’in dördüncü çeyrekte ortalama 82 dolar, 2024 için ise 74 dolar olacağını tahmin ediyoruz” diye yazdı.

Petrol fiyatları, OPEC+’nın üretim kısıntıları ve Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar yaptığı arz kesintilerinin ardından yükseliş eğilimindeydi. Fiyatlar Rusya’nın ihracatı kısıtlamasıyla da desteklendi.

Morse ve arkadaşları yayınlanan notta “Suudi Arabistan’ın petrolü piyasadan çekme isteği, Rusya’nın belirli bir düzeyde ihracat kısıtlamasını sürdürmesi ile desteklenen, kısa vadede daha yüksek fiyatlara işaret ediyor, diğer her şey eşit, ancak daha hızlı arz büyümesi göz önüne alındığında 90 dolarlık fiyatlar sürdürülemez görünüyor” dedi.

Citi tahmincileri, ABD, Brezilya, Kanada ve Guyana gibi OPEC+ üyesi olmayan ülkeler arasında üretimin arttığını söylüyor. Analistler ayrıca Venezüella ve İran’ın ihracatının da arttığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x