Bitcoin FED Başkanı’nın Konuşmasına Kilitlendi! İşte Olacaklar

Bugün, Bitcoin ve altcoin alanını etkileyecek önemli bir gelişme var: ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak. Peki, FED Başkanı’nın açıklamaları ne zaman gerçekleşecek? Bu durum Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyebilir? İşte detaylar…

FED Başkanı’nın konuşması ne zaman? Neler bekleniyor?

Genel olarak piyasa, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı olan Jerome Powell’ın bugün ABD Senatosu karşısında yapacağı açıklamalara kilitlenmiş durumda. Bu nedenle yatırımcılar temkinli hareket ediyor ve çoğu piyasada pek bir hareketlilik yok. Powell’ın ABD Senatosu’ndaki sunumunun Türkiye saati ile 18.00’de başlaması planlanmakta. Sunumda 6 aylık para politikası raporundan bahsedecek. Ayrıca Powell’ın yarın da Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacağını belirtmekte fayda var.

Piyasa uzmanları, Powell’ın açıklamalarının Cuma günü yayınlanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerinde volatiliteye neden olmasını bekliyor. Diğer yandan analistlere göre Powell’ın bugünkü konuşması önemli, çünkü 21-22 Mart’taki FED toplantısından önce genel tonu ayarlayacak. Yani piyasalara ipucu verebilir. Bilindiği gibi uzmanlar, FED’in önümüzdeki üç ay boyunca 25 baz puanlık faiz artışına gideceğini öne sürüyordu. Zira Powell, faiz kararları sonrasında enflasyonun çok fazla gerileme yaşamadığını, buna yönelik daha sağlam indikatörler görene kadar faiz artırma planları olduğunu ima etmişti.  

Powell, Cuma günü ABD Kongresi’ne sunduğu raporda FED’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme çabasına dikkat çekmişti. Seyahat, gıda ve finans alanında işgücü piyasasında biraz gevşeme gerekeceği de belirtildi. Artan kiralara yönelik açıklamalarda ise Powell, “bu alandaki fiyat artış hızının önümüzdeki yıl içinde yavaşlamasını beklediklerini” belirtti.

Bitcoin için beklentiler ne yönde?

Bu sırada, güne dalgalı bir başlangıç yapan Bitcoin (BTC), bir hamle yapmadan önce 22.278 dolara düştü. Peki, Powell’ın konuşması neye işaret edebilir? Teknik analizler neyi gösteriyor? Analist Bob Mason’a göre geçtiğimiz gün 22.201 dolardaki Birinci Büyük Destek Seviyesinden (S1) uzaklaşan BTC, 22.591 dolara yükseldi. Bununla birlikte, 22.661 dolarlık Birinci Büyük Direnç Seviyesi’nin (R1) altına düşen BTC, seansı 22.405 dolarda bitirmeden önce 22.400 dolar altındaki seviyelere geriledi. Bugün ise, yukarıda da bildirdiğimiz gibi FED Başkanı Powell’ın ifadesi öncesinde yatırımcıların dikkatli olması, riskli varlıkları düz bıraktı. Analist de aynı duyguyu tekrarladı.

Bununla birlikte, kripto haberleri düşüş havasını artırdı. Analiste göre Beyaz Saray’ın Silvergate Bank destanıyla ilgili farkındalığı endişe verici olacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Şubat ayında Beyaz Saray, daha fazla kripto piyasası denetimi çağrısında bulundu. Analiste göre FTX’in çöküşüne verilen tepkinin ardından, yönetimin cezalandırıcı bir tepkisi, BTC ve daha geniş kripto piyasası için düşüş yönünde bir sonuç olacak. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Yatırımcılar, Fed Başkanı’nın Capitol Hill’deki milletvekillerinden sorguya çekmesini beklerken, güvercin politika açıklamaları BTC fiyat desteği sağlamalıdır. Fakat kripto haberleri, düzenleyici faaliyetler ve kanun yapıcıların piyasa odak noktalarını etkilemeye devam edecek.  Capitol Hill’de, Bitcoin madenciliği bugün daha sonra incelemeye tabi tutulacak. Milletvekilleri, kripto madenciliğinin artan çevresel etkilerinin acilen ortadan kaldırılması gerektiğine odaklanan ilk Senato oturumunu düzenleyecek. Duruşmadan gelen yorumlar etkili olacaktır. BTC, yasaklama çağrılarına büyük olasılıkla yüksek hassasiyet gösterecektir.

Bitcoin’in fiyatında son durum nedir?

Güne karışık bir başlangıç yapan BTC, kırmızıya düşmeden önce erken bir zirve olan 22.414 dolara yükseldi. Analiste göre BTC’nin 22.591 doları hedeflemesi için 22.571 dolardaki İlk Büyük Direnç Seviyesini (R1) ve 22.425 dolar pivotunu geçmesi gerekiyor. 22.500 dolara dönüş, yükseliş seansına işaret eder. Kripto haberleri ve Powell’ın “kripto dostu” bir havaya işaret etmesi, analiste göre, uzun bir ralliyi destekler. Uzun bir ralli durumunda, Bitcoin muhtemelen İkinci Ana Direnç Seviyesini (R2) 22.738 dolarda ve direnci 23.000 dolarda test edecektir. Üçüncü Ana Direnç Seviyesi (R3) 23.051 dolarda bulunuyor.

Bitcoin’in pivot boyunca hareket edememesi, İlk Büyük Destek Seviyesini (S1) 22.258 dolarda bırakacaktır. Bununla birlikte, FED kaynaklı başka bir kripto satışının engellenmesi durumunda, BTC 22.000 doların altından kaçınmalıdır. Analiste göre 22.112 dolardaki İkinci Ana Destek Seviyesi (S2) aşağı yönlü hareketi sınırlamalı. Üçüncü Ana Destek Seviyesi (S3) 21.799 dolardır.

Ayrıca Mason’a göre EMA’lara ve 4 saatlik mum grafiğine bakıldığında, bu bir düşüş sinyaliydi. BTC, 50 günlük EMA’nın (22.813 dolar) altında kaldı. 50 günlük EMA, 200 günlük EMA’dan geri çekildi ve 100 günlük EMA, 200 günlük EMA’ya düşüş sinyalleri verdi. R1’de (22.571 dolar) bir hareket, boğaların R2’de (22.738 dolar) ve 50 günlük EMA’da (22.813 dolar) ilerlemesini sağlar. Ayrıca 50 günlük EMA’da bir hareket, bir yükseliş sinyali gönderir. Ancak, 50 günlük EMA’yı (22.813 dolar) geçememesi, Bitcoin’de Ana Destek Seviyelerini devre dışı bırakacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir