Almanlar Avrupa ülkesini hedef aldı: Erdoğan’a bağlı hareket ediyor

Haber7 – ÖZEL

Türkiye ile Macaristan’ın ortak hareket etmesi Almanya’yı rahatsız etti.

Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayan Macaristan’ın Finlandiya’nın NATO’ya katılımını engellendiğini yazan Almanya merkezli Die Welt, “NATO blokajı… Victor Orban, tamamen Erdoğan’a bağlı olarak hareket ediyor” diye yazdı.

FİNLANDİYA’YA ‘MACARİSTAN’ ENGELİ

Alman basın kuruluşu Die Welt’in Philipp Fritz imzalı haberinde, Macaristan’ın Türkiye ile aynı çizgide hareket ettiği vurgulandı.

Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayan Macaristan’ın, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına da engel olduğu ifade edildi.

Ocak ayında Macar Parlamentosu’nda Finlandiya ve İsveç için oylama yapılması beklenirken, birkaç defa görüşmelerin ertelendiği kaydedildi.

Haberde, Türkiye’nin de PKK terör örgütü üyelerini iade etmeyen İsveç’e blokaj koyduğu da hatırlatıldı.

TÜRKİYE NE YAPARSA MACARİSTAN DA ONU YAPACAK

Die Welt’e konuşan Alman Marshall Fonu düşünce kuruluşunun Macaristan uzmanı Daniel Hegedüs, Macaristan’ın Türkiye’nin izinden gittiğini ifade etti.

Orban’ın Macaristan Parlamentosu’nu yönlendirdiğini belirten Hegedüs, “Almanya ve ABD başta olmak üzere önemli Avrupalı ve NATO ortakları son zamanlarda perde arkasında Macaristan karşısında çok net tavır aldılar. Türkiye de çark edecek olursa Macaristan da onu izleyecektir. Viktor Orban, Macaristan’ın Batılı müttefiklerine baskı yapabilmek için Batı dışındaki ortaklara ihtiyacı olduğunu biliyor. Türkiye’nin çark edeceği kestirildiğinde Macaristan da çark edecektir.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir