Acilen İnanmayı Bırakmanız Gerekiyor! Uzamış (Long) Covid-19 Hakkında Doğru Sandığınız Yanlışlar

Koronavirüs hastalığının (Covid-19) insanları hem fiziksel hem de psikolojik etkileyen şiddetli bir solunum yolu hastalığı olduğunu biliyoruz. Ancak Uzamış (Long) Covid-19 hakkında çoğu insanın yanıldığı konular da var. Gelin bu hastalık hakkında doğru sandığınız yanlışlara bir göz atalım…?

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/long-c…

Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 hastalığı dünyaya yayılmasıyla başladı her şey.

Koronavirüs hastalığının (Covid-19) insanları hem fiziksel hem de psikolojik etkileyen şiddetli bir solunum yolu hastalığı olduğunu biliyoruz. Ancak Uzamış (Long) Covid-19  hakkında çoğu insanın yanıldığı konulara da açıklık getirmek istiyoruz.

Dr. Linda Geng’in Uzamış (Long) Covid-19 hakkında yaptığı açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz.

stanfordhealthcare.org

Stanford Health Care’s Post-Akute Covid-19 Syndrome Center’ın yöneticisi olan Geng, Uzamış Covid-19 hakkındaki bazı şeylerin tam anlaşılmamasının gerçek olmadığı anlamına gelmediğini söylüyor. Bunun yanı sıra bu hastalık hakkında yanıldığınız konulara da değiniyor.

1. Sadece ciddi bir koronavirüs vakasından sonra Uzamış Covid-19’a yakalanabileceğiniz doğru mu?

Bir zamanlar Uzamış Covid-19’a sadece koronavirüs geçirenlerin yakalandığı söyleniyordu. Ancak şiddetli bir korona geçirmeseniz de Uzamış Covid-19’dan etkilenebiliyorsunuz. Geng, kliniğinde tedavi ettiği hastalarının koronavirüs geçirmediklerini açıkladı. Geng’in yaptığı açıklamalara göre hafif bir enfeksiyon kapmış hastaların bile bu hastalıktan etkilenebileceğini söyledi.

2. Long Covid-19’un psikolojik bir durum olduğu doğru mu?

Bazı insanlar Long Covid-19’un psikolojik bir durum olduğunu reddediyor. Ancak Geng’in yaptığı bazı araştırmalarda hastalarının fiziksel değişikliklere uğradığını söyledi. Örneğin bağışıklık sisteminde ve sinir sistemindeki hücrelerin bazılarında kalıcı hasarlar görmüştür. Yani kesinlikle psikolojik bir durum söz konusu değil.

3. Long Covid 19’un sadece sağlık sorunları olan kişilerde meydana geldiği doğru mu?

Geng’in Kaliforniya’daki kliniğindeki hastaların çoğu daha önce sağlıklı ve aktif bir yaşam sürüyordu. Çoğunun kronik bir hastalığı veya onları COVID riskine sokabilecek hiçbir faktör yoktu. Yani bu demek oluyor ki Uzamış Covid-19’a herkesin başına gelebilir.

4. “Uzamış Covid-19 sadece birkaç ay sürdüğü” doğru mu?

İyileşme süresi kişiden kişiye değişir ve belirtileri haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir. Çoğu zaman korona sonrası belirtiler zamanla düzelecektir. Ancak Geng, bazı hastalarda belirtilerin iki yıldan fazla devam ettiğini ve belki de daha çok süreceğini söyledi. Bu demek oluyor ki COVİD-19 yakalanırsanız 2 yıl bu hastalığın belirtilerini ve ağrılarını çekebilirsiniz.

5. Uzamış Covid-19’un nadir görülen bir durum olduğu doğru mu?

Yakalanan kişilerin yaklaşık yüzde 11’i uzamış bu belirtileri yaşar. Bu kulağa pek fazla gelmeyebilir ancak Covid-19’a yakalan milyonlarca insanı düşünürsek oldukça yüksek bir oran oluyor. Bunun yanı sıra uzmanlar, Uzamış Covid-19’un korkulacak bir durum olmadığını açıklandı. Çünkü yapılan aşılar yakalanma olasılığınızı azaltıyor. Yine de koronavirüs tamamen bitmediği için yakalanma riskiniz her zaman bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir